Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 17.02.2011 19:11:30 

E1wi55 page

Afrika- malawi
Afrika- Malawi

Názov krajiny: Malawijská republika
Rozloha: 118 480 km2
Počet obyvateľov: 13 603 181 (2007)
Štátne zriadenie: republika
Geografická poloha: juhovýchodná Afrika Mapa Malawi
Časové pásmo: Slovensko +1 hod.
Podnebie:

Malawi má jedno obdobie dažďov, od decembra do marca, keď sú denné teploty teplé a vlhkosť vzduchu je vysoká. Obdobie od mája do augusta je suché a chladnejšie. September a október môžu byť extrémne horúce a vlhké, hlavne v nížinách. Priemerné teploty na nížinách v júli sú okolo 21°C, v januári okolo 26°C. V horských oblastiach je počasie príjemné s teplotami okolo 20°C v období od novembra do apríla a 27°C od mája do októbra. Priemerné nočné teploty v horách sú nízke počas júla klesajú pod bod mrazu. Na pobreží jazera Malawi sú vyššie.

Hlavné mesto: Lilongwe
Mena: malawijská kwacha (MWK)
Jazyky: Anglický, Chichewa (58%) - úradné; Chinyanja (13 %), Chiyao (10%), iné africké jazyky
Správne členenie: 27 dištriktov
Národnost. zloženie: národnosti Chewa, Nyanja, Tumbuka, Yao, Lomwe, Sena, Tonga, Ngoni, Ngonde, Európania
Náboženstvo:

kresťanstvo (80%), islam (13%)Možno sa niektorý z Vás pýtaju prečo som to sem dal.???
Tak ja vam to objasním.
V republike Malawi, ako si určite mnohý všimli sa nachádza jazero ´´Malawi Lake´´ v tomto jazere žiju podľa mňa jedny z najkrajšich a najfascinujucejších rýb na svete.
cichlidy. (slovensky papulovce)

Vyznačujú sa jedným z najzaujímavejších spôsobov života, dosahujú veľmi rozdielnych veľkosti a značne sa odlišujú svojím správaním. Napriek tomu majú niekoľko spoločných znakov, z ktorých najznámejší je ochrana potomstva, ktorá je druhovo charakteristická, na základe čoho je ich možné rozdeliť do troch hlavných skupín:
na rodičovskú rodinu - o potomstvo sa starajú obaja rodičia,
na materskú rodinu - o potomstvo sa stará výlučne matka
a otcovskú rodinu (dosiaľ je známych iba veľmi málo druhov)- o potomstvo sa stará výlučne otec.
Z morfologických a anatomických znakov môžeme uviesť napr. dve viac-menej spojené pažerákové kosti, ktoré ich spoľahlivo odlišujú od iných čeľadí. Na každej strane hlavy sa nachádza iba jedna nosová dierka. Na hrebeni dorzálnej (chrbtovej) časti tela sa nachádza iba jedna pinna dorsalis (chrbtová plutva), ktorá je predĺžená a skladá sa z tvrdých (predná časť)a mäkkých lúčov (zadná časť). Na hrebeni ventrálnej (brušnej) časti tela sa nachádza pinna analis (análna alebo aj ritná plutva), ktorá sa skladá výlučne z tvrdých lúčov a je taktiež predĺžená. Ukončenie obidvoch uvedených plutiev je pri prevažnej väčšine sekundárnym sexuálnym znakom - samec ju má dlho vláknovito predĺženú, pričom predĺženie siaha až do jednej tretiny nad pinna caudalis (chvostová plutva) a pri samici je spravidla ukončená zaokrúhlene prípadne veľmi krátkym predĺžením.

Cichlidy sú veľmi obľúbenou, doslova populárnou čeľaďou rýb chovaných v starostlivosti človeka. Telo majú spravidla robustné a s čeľusťami plnými zubov mávajú dobrý apetít.
Veľkosť sa pohybuje od 25 mm až po 650 mm a váhy 4 - 5 kg . Najväčšie druhy, ktoré sa chovajú v starostlivosti človeka dosahujú dĺžku 20 až 30 cm.
Cichlidy majú nelichotivú povesť zlostných rýb, ktoré ničia zariadenie akvária a útočia na ostatných obyvateľov nádrže. Túto povesť získali z nedostatočných znalosti o ich etológii pri chove prvých druhov tejto čeľade v starostlivosti človeka a traduje sa dodnes. Všetky druhy sú viac alebo menej viazané na väčšie alebo menšie teritórium a v chove v malom akváriu, ktoré im neposkytovalo dostatok priestoru na vytvorenie teritória ako aj s malým počtom úkrytov sa to prejavovalo a prejavuje aj dodnes tým, že ostatné ryby „utláčajú“ a v mnohých prípadoch sa to končí aj ich smrťou. Preto pri tejto čeľadi platí viac ako pri iných rybách - čím väčšie a priestrannejšie akvárium s dostatočným množstvom úkrytov o vhodnej veľkosti a rozmiestnenia, tým lepšie. Rozhodne nie sú to ryby (aspoň drvivá väčšina) do malých akvárii pod 100 litrov celkového obsahu vodného prostredia. Neplatí to však pre všetky druhy. Niektoré sa stanú agresívnymi len počas rozmnožovania alebo pri obrane teritória

No a tieto ryby ja chovam tiež a tu je par fotiek:pseudotropheus zebra red red  alebo  po novom Metriaclima estherae:  hore samec -dole samicaPseudotropheus kingsizei  samec                                                pseudotropheus kingsizei samicapseudotropheus socolofi samec
TOPlist